Jak radzić sobie z napadami agresji u dziecka?

Jak radzić sobie z napadami agresji u dziecka?

Wielu rodziców boryka się z problemami wychowawczymi i szuka odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie z napadami agresji u dziecka? To temat bardzo trudny i drażliwy, a my podpowiadamy, jak do niego podchodzić.

Jak radzić sobie z napadami agresji u dziecka – rodzaje zachowań
W pierwszej kolejności omówimy, jak wygląda agresja u dziecka i jakie są jej rodzaje. Przede wszystkim należy odróżnić, czy dziecko wpada w niekontrolowaną przez siebie histerię, czy może stosuje zachowania agresywnie w konkretnym celu (choć sobie tego nie uświadamia). Histeria u dziecka jest trudnym stanem i należy ją przeczekać. Zawsze zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, aby nie uderzyło się np. głową w podłogę czy w ścianę itp. Nie zmuszaj dziecka do kontaktu fizycznego, być może w czasie histerii nie będzie chciało się przytulać czy być brane na ręce. Napad histerii u dziecka wymaga uspokojenia go, np. spokojnym głosem lub głaskaniem (jeśli będzie taka możliwość). Innych metod należy użyć, gdy zjawiają się zachowania agresywne dziecka, które mają coś wymusić lub zamanifestować.

Praktyczne sposoby na napady agresji u dziecka
Przede wszystkim nigdy nie reaguj jawną złością na napad agresji u dziecka, bo to na pewno go nie uspokoi. Pamiętaj jednak o tym, by nie popadać w drugą skrajność – nie spełniaj wszystkich zachcianek malca. Odpuszczanie przy każdym przejawie płaczu i krzyku, utrwali w dziecku złe wzorce (mogę wszystko; dostanę, co zechcę). Histeria dziecka wymaga uspokojenia, tak samo agresja. Istotne jest, aby po wszystkim wytłumaczyć mu, prostym językiem, skąd wzięła się taka sytuacja i nazwać jego uczucia, ponieważ maluch sam ich nie rozumie, np.: „Byłeś zły i kopałeś stół, bo nie pozwoliłam Ci zjeść słodyczy zamiast obiadu? Trzeba jeść obiad, aby być silnym, jedzenie samych słodyczy jest złe dla Twojego brzuszka”. Agresja u dziecka, to bardzo trudny i rozległy temat. Kilka powyższych rad to podstawy, które pozwolą Ci lepiej zapanować nad tą ciężką sytuacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top